2017-02-27 10:13:47• hírek • Szatmár.ro

Több olvasói javaslat is a közlekedésbiztonsági bizottság elé kerül!

Közel kilencven, Szatmárnémeti közlekedését biztonságosabbá, gördülékenyebbé tevő javaslat érkezett a Szatmár.ro és az Auto Check Center közös kezdeményezésére. A polgármesteri hivatal munkatársai és a közlekedésbiztonsági bizottság tagjai pedig válaszoltak olvasóink javaslataira. Itt az első 44 javaslat kielemzése.

A Szatmár.ro olvasóinak javaslatait Maskulik Csaba városmenedzser, Butka Gergely, a polgármester tanácsadója, Zazula Béla városi tanácsos, a közlekedésbiztonsági bizottság tagja, illetve Harkel János közlekedési szakember, szintén a bizottság tagja vizsgálta meg. Íme az első 44 javaslat és az ezekre érkező válaszok!

Szejke Judit javaslata:
A Nagykároly felé vezető úton a Hanul lui Ion utáni útszakaszon meg kellene tiltani az előzést. Ugyanis az Almás - azaz str. Merilor - felé nagyon sokan térnek le, és egy hónap leforgása alatt 12 koccanás, baleset volt.



Válasz: Ez az útszakasz, az E671-es út sajnos nem a város kompetenciája hanem a Nemzeti Útügyi Hatóságé (CNADNR, Drumuri Nationale) ezért hozzájuk kell fordulni ezügyben. A balra fordulóknak kellene egy lassító sávot készíteni, de nem marad elég hely a jobboldalon történő zavartalan haladáshoz, ezért sem lett ide betervezve a néhány évvel ezelőtti felújításkor.


Balog Ákos javaslata:
A Szabadság-tér jelzőlámpainak szinkronizálása... nem nagy tudomány. Akinek sikerül áthaladnia a virágosok melletti jelzőlámpánál, elég gyakran előfordul, hogy ácsorgásra van ítélve a Fehér-ház előtt!


Válasz: A jelenlegi beállítás már szinkronizált, figyelembe lett véve a gyalogosok áthaladása is mindkét helyen. Mivel nagyon kevés a távolság a két pont között, bárhogyan szinkronizálnánk, a gyalogosok vagy autósok számára egy idősáv óhatatlanul piros lenne.


Nagy Zsolt Javaslata:

Minden iskola (esetleg óvoda) közvetlen közelében ki kellene alakítani négy-öt megállóhelyet, ahol azok a szülők, akik autóval hozzák-viszik a gyerekeket iskolába, megállhatnak pár másodpercre, amíg a gyerekek kiszállnak vagy beszállnak. Ezeken a helyeken parkolni, hosszabb ideig várakozni tilos lenne. Ezeket a helyeket például különleges felfestéssel lehetne kijelölni (mint a rokkantak parkolóhelyeit). Konkrétan, például az Eminescu utca egyirányúságát meg lehetne fordítani, az utcának a három iskola felőli oldalán lehetne kialakítani a megállóhelyeket (A rendőr urak fontosak, de túl sok parkoló van fenntartva számukra).

Válasz: A megyei rendőrség kérte az egyirányúsítást, azzal indokolva, hogy az udvarból sokszor már szirénázva, bevetésre indulva hajtanak ki az autók. Másik probléma, akár ezen a szakaszon, akár az 1-es iskola környékén, hogy 4-5 parkolóhely nem oldja meg reggel és délben a szülők megállási, parkolási problémáját.


András Iosif javaslata:

Az István-téren, a Sport hotel felőli szakaszon három sávot kellene kialakítani, kettőt jövet, egyet menet, és tilos legyen a parkolás. Ehhez kapcsolódóan a Korall Klinika előti szakaszt kellene egyirányúsítani. Itt lehetne megengedett a parkolás.

Válasz: Az István-térhez kapcsolódó Liviu Rebreanu utca egy fontos útvonal, nem tudjuk egyirányúsítani: nem megoldható a forgalom visszavezetése, például a Régi Kórház előtti részen okozna dugót.


Király Csongor javaslata:

A Decebal híd lábábál, a Transilvania sugárút felé, a Romana tér felől érkezőknek "elsőbbségadás kötelező" (cedeaza trecerea) van, azoknak van elsőbbségük, akik a híd alatti parkolóból jönnek. Ez már önnmagában nonszensz, de legyen. A probléma a látószöggel van, túl élesen kell balra tekinteni, viszont aki a híd alól jönne, annak könnyebb lenne, ha "elsőbbségadás kötelező" lenne, mert könnyebben beláthatna jobbra.

Ha nem lehet megoldani a táblacserét és a forgalmi rend megváltoztatását, akkor egy másik javaslat: kitiltani a bank előtti parkolás lehetőségét, mert rendesen ha nem parkolnanak rá a jobboldali sávra, lenne lehetőség bekanyarodni is, de nem, ez a sáv foglalt (tipikus példa ez Szatmárról arra, hogy nincsen végiggondolva a sávfolytonosság. Helyenként három sávból hirtelen egy, kettőből hirtelen egy lesz.)



Válasz: Köszönjük a felvetést, javasolni fogjuk a közlekedési bizottságnak a forgalmi rend „megcserélését". Apró észrevétel: amióta rendszeresen büntetnek a Pénzügyőrség előtt, a tilosban parkoló autók helyett használható lett ez a sáv és felgyorsult a forgalom, reméljük hogy az Ön javaslata alapján még folyamatosabb lesz a haladás.


Balogh Róbert javaslata:

Az Aleea Neajlov és Aleea Tarnavei kereszteződésébe javasolnám zebrák felfestését abból az okból kifolyólag, hogy a közelben a Mircea Eliade Gimnázium és a környékről érkező gyerekek (szülőkkel együtt) szlalomoznak a forgalomban az autók között. Ha szükséges, fotókkal-videóval igazolhatom a reggeli forgalmat és a magas balesetveszélyt, mivel reggelente a gyermekemet hozom az iskolába. A mellékelt google maps-fotón nem látszik, de az üzlet előtt és vele szemben lévő járdán folyamatosan parkolnak autók megnehezítve az átkelést. Bosszantó nézni minden reggel, hogy mennyire figyelmetlenek az autósok és persze a gyalogosok is.

Válasz: Köszönjük a felvetést, egyetértünk, továbbítjuk a Közlekedési bizottságnak.


Boér Ádám javaslata:
Napközben két okból is torlódások vannak a Kölcsey utca (Iuliu Maniu) teljes hosszában.
1. a Kölcsey utca hátsó szakasza összeköttetést biztosít a Golescu híd és a Honvéd utca (Unirii - Aurel Vlaicu) között. Ez az átmenő forgalom keresztezi az utca normál forgalmát a Láncos templom és a Tisztviselő telep között. A utca teljes hosszában, a minkét irányban parkoló autók miatt, csak egy-egy sáv használható. Ezért a híd irányába letérők és híd felől feltérők miatt az utca haladó forgalma is torlódik.
Erre a problémára megoldás lenne a Kölcsey utca teljes vagy bizonyos szakaszain a parkolás korlátozása és ezáltal egy-egy le- illetve feltérő és egy-egy haladó sáv biztosítása.
2. a Kálvin téri jelzőlámpa megszüntetése és körforgalom kialakítása a kereszteződésben.

Válasz:

1. Erről már van egy közlekedésbiztonsági határozat, viszont a szabványok szerint nincs elegendő hely egy teljes sávhoz. Viszont nagyobb hangsúlyt fogunk fektetni a parkolás betiltására azon a szakaszon.

2. Körforgalom kialakítása nem lehetséges, a városi buszok nem férnek el a körforgalomban, pl a macskakövesről a Kölcsey utcába való beforduláskor.


Király Csongor javaslata:
A Nagypiac környékén, a Golescu hídról jövet, van két sáv ami mehet egyenesen a Nagypiac irányába, nem elég hogy hirtelen egy sáv lesz, még jobb oldalról érkező autósok folyamatosan besorolnak, így lesz két sávból (tulajdonképpen háromból) egy sáv.



És a tulajdonképpeni probléma:


Megoldási javaslatok:
1. Miért van két sáv a híd felől, lehetne csak egy, ha már úgyis csak egy sávban lehet továbbhaladni, az elhanyagolt, virág nélküli ágyás megnagyobbításával lehetne szűkíteni egyre.
2. Ha már van két sávunk, tulajdonképpen hármat vezetünk rá, akkor folytatódjon a két sáv és megint az autók parkolását tessék ésszerűsíteni!
Egyébként ha már itt vagyunk a Nagypiacnál, finoman szólva érdekes az úttest csíkozása, csupán este, piaczárás után van értelme a  középre festett csíknak, amely kijelöli és elválasztja a fantom két sávot, ami tulajdonképpen egy, Szóval jó lenne eldönteni a piac mindkét oldalán hány sávunk van, a parkolást annak függvényében kialakítani, esteleg a járdákból csippentve egy keveset ahol szűkület van a keresztmetszetben.

Válasz: Itt az egyik legszűkebb keresztmetszet az áthaladó forgalomhoz viszonyítva. Első lépésben meg kell oldjuk a parkolást a zónában, parkolók kialakításával és utána lehet a sávokat áttervezni.


Kőrösi Imola javaslatai:

A Nicolae Golescu utca, Al Capone motel és piacot összekötő gyalogátkelő mindkét oldalához parkolást akadályozó oszlopok elhelyezését javaslom, mivel a gyalogosok takarásból bukkannak fel és szinte már a gyalogátkelő közepén járnak mire észlelhetőek. Gyalogosként és autóvezetőként is ez a tapasztalatom.

A kerékpározók nevében is lenne egy javaslatom:

Az egyirányú utcákba való behajtás engedélyezése kerékpárosok számára ellenkező irányból. Természetesen ezt a lehetőséget kiegészitő táblával kellene jelezni és esetleg leválasztani a jobb szélen egy kerékpársávot. Ez lehetővé tenné, hogy a kerékpárosok ne kényszerüljenek indokolatlan kerülőkre esetleg sokkal forgalmasabb utakon, ahol veszélyeztetve lennének a forgalom miatt kerékpársáv hiányában. Pl. Pelikán utcába való behajtás a Mátyás Király utcáról. De számtalan ilyen összekötö kisutca van még, ahol ez gyakorlatba ültethető.

Válasz:

1. Mint bármelyik más városban, a piac zónájában ez a jelenség előfordul, ezért a sebességet is csökkenteni kell. A törvény amúgy tiltja a parkolást a gyalogátkelő előtt és után 25 méterrel, de ha ilyen szigorúan értelmezzük, nagyon sok parkolóhely szűnne meg.

2. Ez egy remek ötlet, kevés romániai városban működik: egyrészt, a városi utcák szélessége (pl. Mihai Viteazul) nem teszi lehetővé, másrészt a közlekedési kultúránk sincs felkészülve a szembehajtó biciklisekre, például egy ferdén parkoló autós kihajtáskor „reflexből" nem fogja figyelni az ellenkező irányból érkező biciklist.


Kőrösi Gergő javaslata:

A Golescu híd jobb oldali hídfőjénél található gyalogátkelő (a Pláza előtt, a Martirilor Deportati és Nicolae Golescu utcák vége) elé kellene fekvőrendőröket elhelyezni mindkét irányban, hogy a hídról leszáguldó autókat lassításra késztessék. A nagypiac irányából érkezőket szintén nem árt lassítani kicsit, mert nagyon sokszor az Pláza előtt parkoló autók miatt  a gyalogosok takarásból lépnek az úttestre. Ide esetleg parkolást akadályozó oszlopokat javasolnék.

Válasz: Hasznos megoldás lenne, továbbítjuk a közlekedési bizottságnak. Kiegészítjük azzal, hogy a Golescu hídról jobbra lehajtó sávon is érdemes lenne lassítót kihelyezni.


Adrian Pop javaslata:

Lehetne  ide  helyezni egy  gombnyomásos jelzőlámpát. Hét közben nagyon veszélyes átmenni az iskola felé mert a Magyar utca nagyon forgalmas és sok gépjármű vezető nem is lassít.

Válasz: Javasolni fogjuk a régebben ide helyezett fekvőrendőr visszahelyezését.


Kovács R. Levente javaslata:

Mivel a Decebal hídról lejövő és balra forduló forgalom nagyon nagy része a 17-es és a Carpati lakónegyedekbe megy, a hídról lejövő forgalmat két sávban végigvezetném a Closca-n egészen a körforgalomig, ott pedig a Rosetti utcát egyirányúsítva tovább a vasúti átkelőn (ez feltételezné ennek a modernizálását is, hogy ne kelljen annyit várni a pirosnál), itt a forgalom ketté oszlik, akik a Soarelui és 17-es környékére mennek azok tovább mehetnek a Billa irányába, a többiek pedig a Cerbului-ra, ez ugyancsak egyirányúsítva egészen a Vulturului utcai kereszteződésig, itt pedig megint eloszlik a forgalom a Vulturului utcára és tovább a Zefirului utcára. A Cerbului-ról a Santierului utca is elvezetné a forgalom egy részét a Carpati 1 felé, ez viszont meg kell maradjon kétirányúnak. Azt is megkockáztatnám, hogy egy utcát nyitni a Cerbului és a Lucian Blaga között valahol az Unio területén keresztül, ennek nagy része úgy sincs használatban.

A Lucian Blagaról jövő forgalmat pedig a George Boitor Parktól három sávban vinném tovább, bal sáv balra és előre, középső sáv előre és fel a hídra, jobb sáv fel a hídra. A Zimbrului utcai feljárónak a hídra pedig csinálnék egy rendes felvezető sávot.

Nagyon sok nagyvárosban, rengeteg ilyen helyzet van, ahol akár négysávos utakat is egyirányúsítottak, lásd Kolozsvár és Nagyvárad a közelben.

Válasz: Ez az útvonal eddig is lehetséges volt, egyirányúsítás nélkül is. Ha viszont egyirányúsítjuk, hogyan jutnak el az autók a 17-esből a Closcára? Fennáll az a veszély, hogy a Burdea sarki kereszteződést terheljük meg.


Tempfli István javaslata:

A közlekedés gördülékenyebbé és biztonságosabbá tevése érdekében javasolnám, hogy körforgalmat alakítsanak ki az Ilarie Chendi (Nyár utca) és a Rodnei (Magyar utca) kereszteződésében.

Válasz: Támogatjuk, továbbítjuk a közlekedési bizottság felé.


Kalmár Gyula javaslata:

A Muncii és az Astronautilor útkereszteződés kapcsán (16-os lakótelep) lenne egy javaslatom. Szomorú tapasztalat, hogy ebben az útkereszteződésben rengeteg a baleset, volt olyan, hogy heti rendszerességgel, volt itt komolyabb ütközés/koccanás. (egy példa a mellékelt fotó, melyen látható, hogy a Muncii-ról érkező autó, nem állt meg a STOP táblánál, oldalból nekiment a szabályosan haladó autónak, mely az Astronautilor-on közlekedett és egyik gépjármű a járdán állt meg, a másik pedig kiütött egy útmenti kisebb fát)



A csatolt google streetview-s fotón (bár 2012-es a fotó, gyakorlatilag semmi sem változott) jól látható, hogy a STOP tábla a kereszteződéshez képest jó pár méterrel visszább van, így ha valaki is szabályosan akar közlekedni, előbb meg kell álljon a jelzővel egyvonalban, majd újra meg kell álljon az útkereszteződés bejáratánál, ahonnan már tényleg látni, hogy jön-e autó az Astronautilor-ról. (Ez mondjuk a kisebb gond). A nagyobbik proléma az, hogy meggyőződésem, hogy azok akik "elfelejtenek" megállni a STOP táblánál, ezt nem szándékosan és nem teljes felelőtlenségből teszik, mivel elég gyakori itt a baleset, véleményem szerint a STOP tábla hatékonyságát fontos lenne segíteni egyéb eszközök használatával is. Például, előtte 50m-rel STOP táblára figyelmeztető jelzőtábla, vagy fekvőrendőr, illetve bármilyen más törvényes esköz arra, ami esetlegesen az úttesten hivja fel annak az autósnak a figyelmét aki a tábla jelzését valamilyen okból elmulasztja.



Természetesen nem tehetünk minden olyan útkereszteződésbe fekvőrendőrt például, ahol STOP vagy elsőbbségadás kötelező jelző van, de valamiért ez az útkereszteződés sokkal veszélyesebb mint más hasonlók pl. a 16-os negyedben, ezért úgy gondolom, hogy itt esetenként kevés az az egy jelző önmagában. (Mellesleg a 16-osban ez az egyetlen útkereszteződés, ahol a Károlyi úttal párhuzamos főbb utcán (Muncii és Sanatatii) elsőbbséget kell adni és az út egyenesen folytatódik tovább, így aki nem ismeri a környéket és logikusan gondolkodik, aszerint az a STOP tábla valóban nem ezen az utcán kellene legyen, hanem az Astronautilor-on.

Válasz: A jelenlegi sebességkorlátozás 30 km/óra, ezért nem indokolt a fekvőrendőr elhelyezése, a tömbházak között valószínűleg a lakók nehezményeznék a fékezés, elindulás okozta percenkénti zajt. Viszont a felfestéseket a tavasz során felfrissítjük, plusz lassító jelzésekkel látjuk el a kereszteződést.


Kui Rita javaslata:

Többgyerekes anyukaként reggel iskolába rohanva bosszankodunk, hogy a központ felől a Kölcsey felé igyekezve (de az Eminescus diákok pont úgy szembesülnek vele, sőt a Hámba igyekező, az úttest másik oldalán leparkoló szülők is)  egy nagy kerülőt kell tennünk a püspöki palotán túl a Poliklinikáig az átjáróig, hogy onnan aztán visszajöjjünk. Nagyon hiányzik egy gyalogátkelő a Püspöki palota elé.

Válasz: Tisztelt anyuka, az Ön által jelzett ponttól kb 15 méterre van a gyalogátkelő, nem indokolt újabb kihelyezése.


Bauer Márk javaslata:

Ha már adott a lehetőség én is javaslatot tennék a Corvinilor és a Sugárút (Bulevardul Traian) kereszteződéséhez. Főképp azoknak nehéz itt a közlekedés, akik a Corvinilorról térnének fel a központ felé - ez szinte lehetetlen. Elég nagy itt a forgalom és szinte csak akkor lehet betérni, ha gyalogos megy át a zebrán és ha a központ felől nem jön semmi. A javaslatom egy körforgalom kialakítása lenne, ami véleményem szerint megkönnyítené mindenki számára a közlekedést.

Válasz: Mivel ezen a szakaszon autóbusz- és kamionforgalom is van, nem fér el körforgalom, voltak helyszíni mérések ezen a ponton.


Nagy Előd javaslata:

A város két pontján jelentős gyorsulást hozna egy kis méretű körforgalom. Az egyik a Kálvin tér, a város egyik legproblémásabb része, ahol esős idő és forgalmasabb időszakokban megbénul a közlekedés. Gyakran a nagypiac irányából érkezve már nem lehet jobbra fordulni, áll a sor a Láncos templomig, de az Ady Endre irányából érkezve is nagyon felgyülemlik a sor. A jelenlegi helyzet ugyanolyan rossz a gyalogosoknak is, a zöld lámpa nem elég hosszú, hogy átérjenek. Egy körforgalom lényegesen gördülékenyebbé tenné itt a közlekedést. Egy ésszerűen kialakított körforgalom sokban segítene ezen a területen.

A másik útszakasz ahol nagyon nagy segítség lenne egy körforgalom, a Rebreanu-Milleniului-Ady Endre kereszteződés. A korall klinika irányából egy forgalmas időszakban csak valami hajmeresztő manőver révén lehet kijönni, de az Ady Endréről a Mileniuluira is nehéz az elfordulás. Ahogy az ócskasor előtti részen bevált, ugyanígy itt is jó megoldás lenne a körforgalom.
Kérem vegyék ezeket fontolóra.



Válasz: Sajnos körforgalom nem fér el ebben a problémás kereszteződésben, a park szélén levő transzformátort pedig nem lehet áthelyezni.


Botos Attila javaslatai

A Decebal híd és Uzinei utca összekötése révén lényegesen tehermentesebb lenne a közlekedés a Billatól a hídig. A legjobb megoldás egy felhajtó kialakítása lenne, de amennyiben ez költséges, a jelenlegi felhajtóhoz irányulhatna a forgalom az Uzineien keresztül.

Az Uzinei utcán mindössze egy aluljáróra lenne szükség a helyzet megoldásához. Viszonylag kis költséggel nagyot lehetne segíteni ezen az útszakaszon.



Válasz: A közlekedési bizottsággal közösen elemezni fogjuk ezt a lehetőséget, köszönjük!

Egy másik forgalmas útszakasz problémájára is lenne egy javaslatom, a megyei múzeum előtti részt sokkal jobbá és gyorsabbá tenné egy körforgalom, szinte bizonyos hogy felgyorsulna itt a közlekedés. A gyalogosok védelme érdekében egy kicsit visszább kerülne minden gyalogos átkelő, de még így is gyorsabb lenne tenni egy 20 másodperces kitérőt, mint várni 90 másodpercet.



Válasz: Ez egy jelzőlámpával irányított kereszteződés, ami azért "különleges" mert nem 4 hanem 6 sáv között zajlik a forgalom.  Körforgalom elhelyezése nem indokolt.


Tarka Johanna javaslata:

Javaslatot szeretnék tenni a közlekedési cíkhez, amit közzé tettek a facebookon is. Nagyon hasznosnak tartom a lehetőséget. A javaslatom az Arinului utcára  vonatkozik. Alíg néhány éve annak, hogy  az utcában nem  megengedett a parkolás, csak a várakozás, ami már sokat számít. De a legjobb, ami  ezzel az utcával  történhetne, véleményem szerint, hogy az egész Arinului útszakasz legyen egyirányú a Károlyi út irányába, és a Károlyi útról ne  lehessen betérni az utcába. Ez az  utca  annyira zsúfolt  és szűk, hogy elmondani se lehet.  Főleg amikor az 1-es számú és a 10-es autóbusz a járdán  halad a kanyarban. Érdemes átgondolni ezt az Arinului szakaszt, hogy lehetne rajta változtatni, mert ez így, ebben az állapotban nem megfelelő!

Válasz: Az egyirányúsítás ilyen átkötő szakaszokon nem indokolt.


Bántó Ottó javaslata:

Egy lehajtó a Golescu hídról jó lenne a 16-os lakótelep felé, és a Károlyi út felé kanyarodó sávot meg kellene hosszabítani a 16-osból felhajtók számára - kb. 20 métert kellene módosítani.

Válasz: Sajnos ez a híd szerkezetéből fakadóan, tehnikai okokból nem megvalósítható.


Hanus Tibor javaslata:

A Decebal hídon ki lehetne alakítani egy úgynevezett REVERZIBILIS, vagyis megfordítható sávot, akkor amikor befelé a városba szinte áll a forgalom, és a szembejövő forgalmat egy sáv is simán le tudja vezetni. Persze ez amikor a kifelé jövő forgalom sűrűsödik be, megfordítható és kifelé volna 3 sáv míg befelé volna 1 sáv.

Válasz: Ez a megoldás olyan esetekben kivitelezhető, amikor egy metropolisz több kilométeres ki-be hajtó szakaszán van például 8 sáv, és reggel a bemenők, délután a kimenők kapnak 5-6 sávot. Ez viszont a Decebal híd esetében nem egyértelmű, és felvet két egyszerű kérdést: mi lesz, ha egyik oldalon 3 sávban megy a forgalom, de a maradék 1-en, felfelé kapaszkodva lerobban egy autó? Másik kérdés, ki fogja ezeket a sávokat, forgalom közben, naponta kétszer ide-oda helyezni?


Nagy Dániel javaslata:

A Billa melletti kereszteződésben levő lámpák felhelyezése óta igen sok kisebb-nagyobb koccanás történt, pedig a lámpák felhelyezésének célja az volt, hogy biztonságosabb legyen a kereszteződésben lévő forgalom, mind az autósoknak, mind a gyalogosoknak. Szerintem ez az akció nem érte el célját, ráadásul igen nehézkés a közlekedés azoknak, illetve azok miatt, akik letérnek a Billa felé (C.S. Anderco utcára). Az én javaslatom az lenne, hogy az Octavian Goga sugárút fölé építsünk egy gyalogátjárót (mint az állomáson lévő gyalogosaknak szánt híd), így a gyalogosok teljes biztonságban lennének, és a meglévő lámpákat ki lehetne alakítani kizárólag az autósok számára.

Válasz: Az akció elérte a célját: a gyalogosok teljes biztonságban mennek át, a felüljáró építése nem indokolt.


Balogh Csongor Róbert javaslata:

Dunarii utca kijárata a Károlyi útra. Két probléma is van vele.

Az első, hogy sokan kötelező jobbra fordulás helyett balra térnének, és ezért főleg reggelente felgyűl a sor, ezért elválasztó oszlopokat javasolnék, hogy ne lehessen balra térni - olyanokat mint a Horea utca és a Sugárút között.

A másik probléma amit észrevettem, hogy több sofőrnek nehézkes a jobbra kanyarodás, ha szabad az első sáv, de a középsőn állnak az autók a Károlyi úton. Ezért javasolnám, hogy szélesítsék ki az utat 1-2 méterrel a gyalogos átjáró utáni részen. (látszik a fényképen).

Válasz: A körforgalom építése a LIDL beruházás érkezésével meg fog oldódni és számításaink szerint kedvező hatása lesz a közlekedés biztonságára, folytonosságára ezen a szakaszon.



Kovács Zsolt javaslata:

A 17-es lakótelep bejáratánál a körforgalomnál le kellene választani a külső sávot folytonos vonallal, hogy onnan ne lehessen csak egyenesen menni. Sokan letérnek arról is a 17-esbe, illetve vannak akik a belsőről egyenesen haladnak ebből már nem egyszer gond volt.

Válasz: Köszönjük,  továbbítjuk a  közlekedési bizottságnak.


Erdélyi Beatrix javaslata:

Ugyan már van tábla és fel is van festve az aszfaltra, de jónéhány sőfor, aki csak megszokásból vezet, nem figyeli a táblajelzeseket. Azt szeretném javasolni, hogy a Golescu híd végződésénél levő jelzőlámpával ellátott kereszteződésekhez legyenek téve még táblák, pontosabban a jelzőlámpák közvetlen közelében, mert ott két sáv megy egyenesen, de mégis egy sávba, azaz középre halmozódik a hosszú sor, és aki esetleg a szélső sávra is beáll, azt kidudálják jó hosszan és még ráadásképpen valamiféle  jelzővel is illetik (tapasztalat). Sajnos ez a helyzet a Károlyi úti  Auchan felé oda-vissza levő jelzőlámpás kereszteződésnél. Ezek a táblák szerintem jelentősen megkönnyítenék a közlekedést, mivel mindenkinek nyilvánvaló lenne, hogy megváltoztak a szabályok, használnák és nem keletkezne méteres sor.

Válasz: Figyelembe vesszük ezt a felvetést, a LIDL érkezésével egyidőben a Golescu híd lábánál körforgalom kerül kialakításra, az pedig megoldást hoz erre a problémára is.


Merk Arnold javaslata:

A Muncii, Sanatatii és a Digului  útkereszteződés kapcsán lenne egy javaslatom. Be kellene tiltani a parkolást az út szélén ( jó lenne ha a rendőrök észre is vennék, hogy  a kanyarban parkolnak az autók), mert megnőtt a forgalom, mióta használják a Dunarii, Digului utcát. Nem látszik jól, kinek van  elsőbbsége és eléggé balesetveszélyes lett az a rész. Esetleg egy kisebb körforgalmat is létre lehetne hozni.

Válasz: Köszönjük,  továbbítjuk a  közlekedési bizottságnak.


Szatmári Lajos javaslata:

A városi közlekedés módosításában lenne egy javaslatom: a körforgalomban legyenek kis táblácskák a "Kérjük jelezzen. Köszönjük" felirattal. Az elhelyezése a körforgalom körében legyen. Nem saját ötlet, külföldön működik.

Válasz: Köszönjük, ezt a közlekedési rendőrségnek kell eldöntenie.


Balog Ákos javaslata:

Miért van az, hogy csakis a Szamos bal partján dugul be a forgalom? Mert a hídról lejövet útkereszteződés van, ami rettenetesen lassítja a forgalmat. Egy körforgalom sokkal hatékonyabb lenne, mint a jelenlegi megoldás... főleg ha egy speciális (hülyebiztos) körforgalom fogadná az autósokat.



Azok az autók, melyek a Carpati 1-2 és a 17-es lakótelep felől jönnek, tökéletesen elférnek egy sávon, ugyanis a körforgalomba hajtanak be, ahol ha lassan is, de haladnak, a hídról érkezők pedig akár két sávon is igyekezhetnek a negyedbe az O. Gogan. És ha már körforgalmaknál tartok, a Mileniului Ceahlaului kereszteződésbe reggelente megoldaná kispiacig torlódó autósok problémáját.

Válasz: A problem reális és a megoldása számunkra is prioritás: az Octavian Goga sugárút tervezett szélesítése meg fogja oldani a problémát


Szigethy István javaslata:

A csúcsforgalmi dugók megszüntetésének egyik fontos eleme a nem városi közszállítást biztosító autóbuszok, mikrobuszok átirányítása az autóbusz-állomásra. Így nagymértékben felszabadulnak a városi buszmegállók, nem torlódik fel a forgalom két nagy busz találkozásakor. Javasolnám egy speciális, kedvezményes bérlet kialakítását a vidékről ingázóknak a városi buszjáratokra. Így még a helyi közszállítást is jobban ki lehetne használni.

Válasz: A Szamos jobb illetve bal partjára tervezett autóbuszállomások meg fogják oldani a problémát, természetesen kombinált bérleteket is be kell vezetni. Nem egyszerű a probléma, a Megyei Tanáccsal közösen kell rá megoldást hozzunk.


Bozsó Ferenc javaslata:

Nap mint nap autózom a régi városrészben, s a legnagyobb dugó a Rákóczi utcában van az 1-es Számú Általános Iskola, illetve az Aurel Popp Zene- és Képzőművészeti Líceum miatt. A gyalogosok nem figyelnek, s számtalanszor egyesével sétálgatnak a gyalogosátjárón. Az említett iskolák zebráihoz szerintem megoldás lenne érintős jelzőlámpa, ami az autósok részére javítaná a haladást, mivelhogy egyszerre több gyalogos mehetne át, s csak akkor kellene megállni, míg jelenleg szinte állandóan mennek a gyalogosok.

Válasz: Nyomógombos jelzőlámpa nehezen fogja megoldani ezt a problémát, a jelenlegi megoldás a legeredményesebb, persze odafigyelést igényel a járókelők és autósok részéről.


Varga Norbert javaslata:

Elég sok jó ötletet olvastam, de még mindig nem sikerült megoldani a Decebal hídon a forgalmat. Itt van egy nagyon egyszerű megoldas, mivel még ez a szakasz nem lett felújítva a hídon. A Károlyi úton egészen a gyalogos korlátig a temető oldalán (jobb oldalon) lefelé jövet a hídon a gyalogos járda dupla, tehát van a hídon is egy, és a temető mellett is egy. De minek? A csatolt képen látható, hogy a korlát ahol végződik, onnan meg kellene szüntetni a gyalogos járdát a hídon, mert ott van lent a temető mellet egy sokkal szélesebb és a célnak megfelelő. A járda megszüntetésével keletkezne a harmadik sáv az autóknak, majdnem a töltéstől már három sáv lenne, ami sokkal könyebben nyelné a forgalmat és ahol három sávra bővül, most ott pedig négy lenne a jelzőlámpák előt. Egy sáv fordulna balra (Octavian Goga), kettő pedig mehetne a Closcan egyszerre -  hiszen nem ezért lett kétsávosítva az a Closca út?! És jobbra a Károlyi út felé egy sáv menne. Ez lenne szerintem a megoldás. Ami nagyon könnyen kivitelezhető lenne, hiszen ott még nem történt meg a felújítas, és ezt egy kalap alatt meg lehetne csinálni!

(Olvasónk javasatával kapcsolatban jegyeznénk meg, hogy egy ehhez hasonló elképzelés már tervbe van ültetve, a temető oldalán a dupla járda helyett csak egy marad. A polgármesteri hivatal elképzelése szerint viszont az Octavian Goga utca négy sávosra bővítésével a híd lábától két sávon érkeznének az autók a Carpati 1-2, 17-es lakótelep felé.)

Válasz: a Szatmár.ro megjegyzése helyénvaló.


Fazekas László javaslatai:

A Kálvin téren javasolnám hogy legyen az Ady Endre felől érkezők valamint a régi központi körforgalom irányából érkezők számára jobbra szaggatott zöld lámpa, amellyel valamelyest csökkenne a várakozási idő, főleg az Ady Endre irányából érkezők számára, ott ugyanis a forgalom mintegy fele egyébként is jobbra térne. Persze ha előre egy olyan kerül aki előre akar menni, akkor várakozik a sor, de ugyanúgy az is megtörténhet, hogy 3-4 autó fordul jobbra.

Szintén a Kálvin térre javasolnám, hogy már a Retezatului utcától jobbra fordulva legyen tilos a parkolás, így a jobbra haladók jobban elférnek, és gyorsabb a haladás. Mindössze pár parkolóhelyet veszítenénk. A környékének egyébként is jót tenne, ha valamilyen módon a város fizetett parkolóvá tudná alakítani a Kogalniceanu utcai üres területet. Táblákkal lehetne jelölni a parkoló helyek felé való haladást, láthattunk már ilyet pl Debrecenben.



Szintén a teret érintené a javaslatom, hogy ne legyen egyszerre a zöld a  Láncos templom irányából érkezők és a nagypiac/Retezatului utca irányából érkezők számára, a Iuliu Maniu utcából ugyanis így alig lehet haladni.

Válasz: Ez a közlekedésbiztonsági szabályozás miatt nem megoldható. Az Ön által javasolt parkoló privát területen van.


Botos Attila javaslatai:

1. Megfontolandó lenne a színház utcáját kétirányúvá tenni, és az egyik oldalon megszüntetni a parkolási lehetőséget. Ugyan elvesztenénk 20- 25 parkolóhelyet, a sugárút felől a színház utcáján keresztül meg lehetne közelíteni a Kálvin teret, vagy ezt kikerülni az Averescu utcán keresztül. Így tehermentesülne a régi központi körforgalom és a Stefan cel Mare is.

Válasz: Ez a megoldás tehermentesítene egy részt a régi központból, de bedugulna a törvényszék előtti rész, ott nehezen tudnának balra fordulni az autósok, körforgalom nem fér el, a jelenlegi megoldás a legmegfelelőbb.

2. Egy másik javaslat, amely ugyanakkor az első javaslat által megszűnt parkolóhelyek pótlására is megoldás lehetne: új parkolóhelyek kialakítása a régi központban.
- A Lucaciu téren van két hatalmas betontér. A hős katonák szobra előtt nyilván nem lehet, de a múzeum előtti beton téren lehetne egy parkolót kialakítani, ami nagyban segítene a környék parkolási gondjai szempontjából.
A tér jelenleg nem is szép nem is hasznos. Amikor valamilyen esemény van, ideiglenesen meg lehetne szüntetni a parkolót, de az év nagy részében hasznos lenne.

Válasz: Műemlékvédelmi zónáról van szó, amelyben a parkoló kialakítása nem lehetséges.



Szintén segítene a központi parkolási gondok megoldásában a taxi megálló megszüntetése / elköltöztetése. Emlékeztetőül, már van egy taxi megálló a székesegyház előtt, néhány hely még elférne a Moda ház előtti park két oldalán lévő buszmegálló előtt/ után. A taxi megálló felszabadításával hasznos parkolóhelyeket lehetne a lakosok rendelkezésére bocsátani. A taxisoknak nem az a dolguk hogy 20-asával parkoljanak.

Válasz: Köszönjük a javaslatot, továbbítjuk a közlekedési bizottságnak!




A taxi megálló jelenleg elég nagy luxus ebben a formában, néhány méterrel arrébb egy másik is található. A buszmegálló előtti rész illegális parkolási hely helyett taxi megálló lehetne.

Válasz: Lásd fennebb.


Balla Ottó javaslatai:

Én mindenképpen abban látom a város forgalmának a megkönnyítésít, hogy a csúcsidőkben (vagyis reggel és délután) a forgalmat el kellene osztani több irányba és több lehetőséggel. Jelenleg a város nagy problémája a két híd, ami a városközponton keresztul halad, és nemcsak a város forgalma, de a régiós, a tranzitforgalom is itt halad át. A jövőben tervbe van a város körgyűrűje egy híddal, és egy másik híd a strand és a 17-es lakótelep között, de ezek még hosszútávú tervek és projektek, amik nem zárják ki a lent megemlített lehetséges bővítéseket sem. Egy város, és általában egy agglomeráció forgalmának megkönnyítésén sokat segítenek a főutak korlátmentesítése, folyosók kialakítása, ezért én körgyűrűk, sugárutak és párhuzamos utak kialakításában gondolkodom ahhoz, hogy ne alakuljanak ki gócpontok, vagy legyen alternatív útvonal egy már kialakult dugónál. Itt egy pár javaslat, ami között biztos található már más által is említett lehetőség, de inkabb többsször, mint egyszer sem:

1. A vasútállomásnál a vasúti átjárót meg kellene nyitni 3,5 tonnáig, elektromos fényjelzővel, amely egy perccel a vonat érkezése előtt váltana pirosra, és nem egy negyed órával előtte. Így tehermentesíteni lehetne a Traian sugárutat és a Corvinilor-Henry Coanda bekötőt.

Válasz: Ez a Román Államvasutakkal történő megegyezést feltételezi, tehnikai akadályai is vannak: ez "manőverezési szakasz" amelyet ebben a formában nem lehet autósforgalom számára megnyitni.



2. Az állomást és a Lazarului utcát összekötni a vasút mentén - Tehermentesíteni lehetne a várost az állomás környékéről az Aquastar és a Mikola-Lázári irányba, lámpák és kereszteződések nélkül.

Válasz: Ezt a polgármesteri hivatal beruházási, területrendezési szakembereivel fogjuk elemezni, mivel magántulajdonú telkeket is érintene.

3. A Sighetului és a Porumbeilor út összenyitását, illetve a Miron Costin út összekötését a Darai úttal. Tehermentesíteni lehetne a Titulescu tér forgalmát, mivelhogy ez az egyedüli átjáró az Unirii-Aurel Vlaicu utak és a Titulescu lakótelep nyugati része között, a legközelebbi az már az Ady Endre út, ami nem elegendő a forgalmas időszakokban.

Válasz: Ezt a polgármesteri hivatal beruházási, területrendezési szakembereivel fogjuk elemezni, mivel magántulajdonú telkeket is érintene.

4. Javasolnám a Diana és a Transilvania sugárút összenyitását, illetve a Diana út összenyitását a Sighisoara utcával. Ezáltal a város központjából egy kisebb belső körgyűrű segítségével el lehetne érni a Magyarország irányába vezető útra, sőt még az Aquastar és Batiz, illetve Udvari irányába is dugók, nagyobb kerszteződések és lámpák nélkül, az irány a Transilvania-Diana-Sighisoara-Miron Costin-Sighetului-Porumbeilor-Lacrimioarei-Rodnei -Fabricii-Odoreului utcákat érintve.

Válasz: Ezt a polgármesteri hivatal beruházási, területrendezési szakembereivel fogjuk elemezni, mivel magántulajdonú telkeket is érintene.

5. Javaslom a Titulescu lakótelep és a 16-os lakótelep összekötését egy gyalogos/bicikli-robogó/személyautó (1,5-2,5 tonna) egysávos pontonhíddal, amely akár lámpa által időközönként váltakozó egyirányú lehetne, a C-tin Brancusi es a Zenit utca között, vagy a Dragos Voda és a Fagarasului vagy Gellért Sándor utca között. Tehermentesíteni lehetne a központot a Nagypiac környékén, a Golescu hidat, a Lotus előtti jelzőlámpát azok számára, akik az északnyugati részről mennének a délnyugati részre (lásd Arad, gyaloghíd a Maros felett).

Válasz: A Szamos töltésének magassága, illetve a folyómeder szélessége miatt ez a pontonos megoldás nem kivitelezhető.


6. Javaslom a 16-os lakótelep és a Soarelui lakótelep összekötését a Dunarii és az Uzinei utcák összenyitásával a töltés mentén, úgy, mint a Transilvania sugárút a másik oldalon, de nem dupla sávval. Így megoldható lenne két jelzőlámpás kereszteződés tehermentesítése is (itt a Burgya-sarki temetőnél egy kis földmunka lenne szükséges a töltés a Szamos felé tolására az út kialaítására a töltés és a temető között).

Válasz: Ezt a polgármesteri hivatal beruházási, területrendezési szakembereivel fogjuk elemezni, mivel magántulajdonú telkeket is érintene.

7. A nagypaic és a régi központ közötti forgalomnak az átalakítása a következőképpen:
- a Retezatului utcát teljes hosszában egyirányúsítani a Iuliu Maniu utca felé
- a Mihail Kogalniceanu utcát megnyitni az Aurora és az Astoria szállodak között, lebontva az Astorianak az egyszintes részét, így elférne a két sáv személyautók számára.                
- a Brancusi és a Bujorului útszakaszt a Martirilor Deportati és a Petőfi utca között egyirányusítani, egyiket a híd felé, a másikat a híd irányából.

Válasz: Készül a város általános rendezési terve, ezt a javaslatot a PUG készítőinek továbbítjuk.


S. Edit javaslata:

Olvasgatva az ötleteket a közlekedés jobbá tételéről, nekem is lenne egy észrevételem. Amikor ócskapiac van, acélideg szükséges az arra lakó embereknek... jó dolog a körforgalom, de sok gyalogos úgy gondolja, mivel ő most ócskázik, neki van elsőbbsége és siet, nehogy lemaradjon egy kacatról. Mint a kis libák, szépen, egymás után, 3-4, majd 10-20 embert kell végignézni, mire egy autó "elfèr". (Jó, hogy itt "nem érvényes" a törvény - ha a gyalogos lelép, meg kell állni - mert biza jó sok ember maradna jogositvány nélkül). Meg lehetne oldani egy közlekedési lámpával, ami csak szerdán és vasárnap működne. A számtalan tilosban parkoló autót már meg se említem... azt hinném, hogy eltévedtem ha vasárnaponként szabad lenne az út az Ócska-Venezia pizzázó közt.

Válasz: Megoldás lenne parkolók kialakítása a cirkusz-téren, ez magánterület de begyűjtjük az információkat és hamarosan vissszatérünk erre a kérdésre.

A további javaslatokat és az arra adott válaszokat egy későbbi cikkünkben fogjuk közölni.

Kapcsolódó hírek:
Legfrissebb apróhirdetések:
További friss hírek:
Valutaváltó:


# Orosz-ukrán háború # koronavírus # baleset # harmadik híd # körgyűrű # vakcina # Nagykároly # Szatmárnémeti
Kiemelt hírek:
Promó: